20-tego października obchodzimy w Polsce  Dzień Krajobrazu. Tego dnia, w 2000 roku została podpisana we Florencji Europejska Konwencja Krajobrazowa. Jej zasadniczym celem jest „promowanie ochrony, gospodarki i planowania krajobrazu, a także organizowanie współpracy europejskiej w zakresie zagadnień dotyczących krajobrazu”.

Dzień Krajobrazu zainicjowany został przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.  Ma zwrócić uwagę na rolę krajobrazu w naszym życiu codziennym, jako ważny czynnik wpływający na jego jakość, samopoczucie i zdrowie. Jak zapisano w Konwencji - krajobraz stanowi  „kluczowy element dobrobytu całości społeczeństwa i jednostek”.

Tegoroczne obchody poświęcone są roli drzew.. no bo „cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!” (Leopold Staff). Wśród wielu krajobrazów komponentem o szczególnej wadze są drzewa. Skupione w grupach lub rosnące pojedynczo okazy często decydują o obliczu i charakterze krajobrazu. Drzewa pełnią w krajobrazach bardzo zróżnicowane funkcję: począwszy od soliterów, które dominują w przestrzeni, przez grupy lub szpalery drzew wyznaczające granicę kolejnych widoków, aż po rozległe skupienia stanowiące tło dla innych obiektów lub krajobrazów. Ze względu na swoją biologiczną różnorodność drzewa są obecne w większości typów krajobrazów, występują zarówno na terenie krajobrazów naturalnych, jak i kulturowych, zwiększając harmonijność i ład przestrzenny. Drzewa pełnią w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze, czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczeń kulturowych, urastając nierzadko do rangi symbolu. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca.

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego "Mój krajobraz - współtworzę chronię" -> LINK

 

Ź: GDOŚ