Zima to czas intensywnej pracy przy monitoringu i czyszczeniu budek lęgowych. Coroczna kontrola rozwieszonych budek pozwala na określenie stopnia zasiedlenia ich przez ptaki. Przegląd budek jest konieczny z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów (bytujących chociażby w pozostawionych odchodach). Drugim ważnym powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych – nawarstwiają się, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do piskląt.

W wyniku tegorocznego przeglądu budek typu D przeznaczonych dla gągołów i traczy nurogęsi z przykrością musimy stwierdzić, że stan budek jest niezadowalający. Drewniane skrzynki w wyniku czynników atmosferycznych ulegają zużyciu, a po kilku latach wymagają konserwacji lub wymiany. W związku z tym, że stan budek nie pozwala na ich naprawę, zostaną wymienione na nowe, dbając tym samym o stwarzanie ptakom dogodnych warunków gniazdowych.

Monitoringiem objęte są również inne budki. Podczas inicjatywy GLPK pt. "Projektu budka - tworzymy ptasie osiedle” zorganizowanej w ramach wojewódzkiej akcji ,,ESKAPADA - Poznaj swój region z przewodnikiem” w 2022 roku, na rynku w Górznie oraz terenach zielonych miasteczka rozwieszono budki typu A dla mniejszych dziuplaków. W akcję  zaangażowały się całe rodziny, które samodzielnie skręcały budki lęgowe. Niezmiernie miło nam poinformować, że ,,Wasze'' budki mają się świetnie i są chętnie zasiedlane przez ptaki, głównie sikory. Zajętość rozwieszonych budek typu A wyniosła 90%, co pokazuje jak ważne i potrzebne jest tworzenie nowych miejsc do gniazdowania dla ptaków, nawet w pobliżu osad ludzkich czy parków miejskich. A czy Wy przeglądaliście już swoje budki lęgowe? Jeśli nie, to macie na to czas do końca lutego! Pamiętajcie, że w późniejszym okresie tj. od 1 marca do 15 października (sezon lęgowy ptaków) budka lęgowa jest traktowana jako siedlisko i podlega prawnej ochronie.

Tekst: Ilona Wiśniewska / GLPK
Fot.: GLPK