Czosnaczek pospolity

"Wiwat Maj, Trzeci Maj". Dziś wielkie święto, tylko jak to nawiązać do "naszego podwórka"? ....
Hmmm... więc... 3 Maja Święto narodowe  -> rocznica uchwalenia Konstytucj (1791) -> święto państwowe = dzień wolny (w tym roku nawet niedziela) -> dzień wolny, to może gril? -> a z grila same pyszności, do których idealnie pasuje sos czosnkowy -> nie ma czosnku? 

Nie ma problemuJest czosnaczek!

- Czosnaczek pospolity (Alliaria petiolata) to roślina, która rzeczywiście jest dość pospolita. Rośnie w widnych częściach lasów liścistych, na łąkach, ale też przy drogach, a nawet na miejskich trawnikach. Botanicznie nie jest spokrewniona z czosnkiem, ale należy do licznej rodziny kapustowanych.

- Do ogrodów trafia raczej jako chwast, niż roślina uprawna. Ale warto na nią zwrócić uwagę, bo dobrze smakuje (jeśli lubimy smak czosnku) i ma wiele właściwości prozdrowotnych.

- Smak i zapach czosnaczka sprawiły, że znalazł on zastosowanie w kuchni. Można go jeść na surowo – wtedy jest najbardziej aromatyczny. Dobrze smakuje jako dodatek do sałatek, twarożku, past, można go też wykorzystać do produkcji ziołowego masła. Ale czosnaczek można dodawać do różnych potraw i sosów lub jeść samodzielnie, przygotowany jak szpinak.

Czosnaczek w ogrodach uprawiany jest rzadko. Ale możemy go wysiać na rabacie.

- Czosnaczek w naturze chętnie rośnie w półcieniu, ale znosi też słońce i cień. Wymaga za to żyznej i przepuszczalnej gleby, bogatej w próchnicę. Ziemia musi być także bogata w azot, więc trzeba go dostarczyć w nawozie.

- Czosnaczek dość łatwo rozsiewa się sam, a jego nasiona zachowują zdolność kiełkowania aż przez 5 lat. Sprawia to, że czosnaczek bywa traktowany jako uciążliwy chwast. Jeśli przywędrował do naszego ogrodu, nie wahajmy się go wykorzystać.

No i dało się nawiązać? Pesteczka!
Kto chce poczytać więcej o czosnaczku pospolitym
http://www.e-ogrodek.pl/a/czosnaczek-ziele-o-smaku-i-zapach…
https://atlas.roslin.pl/plant/6270