Wydarzenia

 • Sztuka Natury

  29.11.2021

  Sztuka Natury Toruń 3-5 grudnia 2021 r. 

  XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych

  inspirowanych Naturą

  Zapraszamy 

   

   

   
 • Dzień krajobrazu w Brodnickim Parku Krajobrazowym

  22.10.2021

  W dniu 20 października w Brodnickim Parku Krajobrazowym w ramach obchodów Dnia Krajobrazu odbyła się prelekcja nt. dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na sali dydaktycznej przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego a następnie wymarsz na ścieżkę edukacyjną Bobrowiska. Wszyscy uczestnicy zajęć byli bardzo zadowoleni, pogoda dopisała więc spacer również się udał. Brodnicki Park Krajobrazowy jest całym rokiem otwarty dla turystów, dzieci i młodzież. Zapraszamy

   

   
 • Dzień krajobrazu w Brodnickim Parku Krajobrazowym

  14.10.2021

  Z okazji tegorocznych obchodów Dni Krajobrazu w dniu 20 października 2021 r. (w godzinach 10.00 - 14.00) planujemy w Brodnickim Parku Krajobrazowym organizację prelekcji na sali edukacyjnej nt. dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszego Parku oraz wymarsz z pracownikiem Parku na ścieżkę edukacyjną BOBROWISKA o długości ok. 3 km. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przybycie na salę dydaktyczna przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. 

   

   
 • LAUREACI KONKURSU U MARSZAŁKA

  14.07.2021

  Tytuły Dziecięcych Twarzy Regionu wręczono w Urzędzie Marszałkowskim finalistom XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Po raz pierwszy uczniowskiej drużynie z naszego regionu udało się zdobyć w tej prestiżowej imprezie edukacyjnej trzecie miejsce. Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy, a uczniom w nauce pomagali ich nauczyciele i rodzice.

   https://www.toruntv.pl/movie/show?id=25298

   Więcej info:

  https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/37403-znawcy-parkow-krajobrazowych-polski-z-wiecborka

   

   
 • Eskapada - Poznaj swój region z przewodnikiem 2020

  02.06.2021

  Eskapad - Poznaj swój region z przewodnikiem miała miejsce 29 maja w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Spotkanie rozpoczęto filmem o BPK a następnie grupa zwiedzająca wraz z przewodnikami wybrała się na ścieżkę przyrodniczą Bobrowska. Dziękujemy turystom za miłe przedpołudnie i oczywiście zapraszamy ponownie.

     

   

Warto zobaczyć

 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.

   
 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz