Wydarzenia

 • Jedyna taka noc w Polsce! 🦉

  18.01.2023
  Stowarzyszenie JESTEM NA pTAK 🦉 oraz Brodnicki Park Krajobrazowy zapraszają na Noc Sów 🦉🦉 - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.
  To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy – i pohukują tak że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…
  Wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów. Co więcej, wyjdziemy w teren, gdzie będziemy nasłuchiwać i poznawać sowy.
  Uczestnikiem Wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody. Spotkanie może zostać odwołane/przeniesione na kolejny termin z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiające przeprowadzenie warsztatów terenowych.
  Zapraszamy wszystkich chętnych!
  Rejestracje uczestników oraz informacji dotyczących wydarzenia pod numerem telefonu 56 493 94 50 lub 518960421
   
 • HU!HU!HA!

  12.01.2023

  Brodnicki Park Krajobrazowy zaprasza grupy zorganizowane do skorzystania podczas ferii z zajęć przyrodniczych pt. Tajemnice śniegowej gwiazdki ❄❄❄. W celu zgłoszenia i ustalenia szczegółów dotyczących zajęć (forma, czas trwania, wiek i ilość uczestników) prosimy o kontakt telefoniczny: 518960421 ☎ Zajęcia są bezpłatne. ❄❄❄

   
 • ETAP III PARKOWY PPKP

  03.01.2023

   
 • SPIS BIELIKA NA WIŚLE

  20.12.2022
  17.12.2022 Pracownicy BPK uczestniczyli w spisie bielika na Wiśle. Oprócz bielika liczeniu podlegały również ptaki wodne, których obecność na zimowisku ma wpływ na liczebność tego szponiastego ptaka. Spis został reaktywowany przez Komitet Ochrony Orłów.
  Ziiii…………. Ziiiii……….. ziiimowy patrol zakończony powodzeniem! 👍👏
   
 • Rozstrzygnięcie konkursu "Stroik na EKOOZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ" 🎄🎄

  20.12.2022
  Dnia 19.12.2002r. Brodnicki Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu "Stroik na EKO-OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ" 🎄🎄🎄🎄🎄
  Konkurs polegał na wykonaniu OZDOBY BOŻONARODZENIOWEJ wykonanej dowolną techniką mieszaną, preferowane było użycie materiałów naturalnych: drewno, sznurek, papier, szyszki, suszone owoce, ziarna, patyki, orzechy oraz surowców wtórnych (np. opakowań papierowych, szklanych, plastikowych, gazet itp.)” ❄☃☃
  W konkursie udział wzięły dzieci i młodzież do 16 roku życia, z terenu powiatu brodnickiego oraz gmin na terenie których położony jest Brodnicki Park Krajobrazowy (gminy: Jabłonowo Pomorskie, Zbiczno, Brzozie, Brodnica, Biskupiec, Kurzętnik).
  Otrzymaliśmy 33 prace. ❄☃
  Choć wybór nie był łatwy, postanowiliśmy wyłonić 6 laureatów oraz przyznać wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu i nagrodzić drobnymi przyrodniczymi upominkami. 🎅🎅🎅
  Laureatami zostali: Pola Zyskowska , Robert Reszka , Alicja Milewska , Marcelina Kempkowska, Patrycja Cieciórska, Kacper Napierski.
  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!! 👏👏👏🎄🎄🎄
   

Warto zobaczyć

 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz

   

   
 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.