Wydarzenia

 • "Analiza zagrożeń i identyfikacja miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu i rekreacji na obszarze Brodnickiego Parku Krajobrazowego"

  30.08.2023

  Jeziora i rzeki znajdujące się na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego w sezonie letnim służą wypoczynkowi i rekreacji znacznej grupy osób. Walory parku umożliwiają i sprzyjają aktywnym formom spędzania wolnego czasu w tym uprawiania sportów wodnych; pływania, nurkowania albo zwyczajnej rekreacji na kajaku, łódkach czy supach  - to wszystko sprawia, że kąpieliska nad naszymi rzekami i jeziorami wypełniają się osobami korzystającymi z tego sposobu spędzania wolnego czasu. Niestety, brak wyobraźni, niefrasobliwość w wodzie, alkohol, a także naturalne zagrożenia mogą stać się powodem tragedii lub nieszczęśliwych wypadków.

  Większość stwierdzanych utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących zasad i przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych, których nie brakuje na naszym terenie. W związku z powyższym Brodnicki Park Krajobrazowy przygotował opracowanie pt.:

  "Analiza zagrożeń i identyfikacja miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób
  wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu i rekreacji
  na obszarze Brodnickiego Parku Krajobrazowego".

  Niniejsze opracowanie przesłane zostało do akceptacji do urzędów gmin na terenie których zlokalizowany jest Brodnicki Park Krajobrazowy do Powiatowych Komendantów Policji w Brodnicy i w Nowym Mieście Lubawskim celem zapoznania się z treścią dokumentu i zgłoszenia ewentualnych uwag, w terminie do 31 lipca br. żadna z instytucji nie zgłosiła uwag.  co jest jednoznaczne z akceptacją "Analizy...".

  Poniżej zamieszczamy przedmiotowe opracowanie i zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

   
 • Agroturystyka na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego - gdzie zjeść i wyspać się ?

  14.08.2023

  Nie wszystkie osoby które odwiedzają nasz teren znają ofertę noclegową czy miejsca w których można się posilić. Jeżeli dysponujecie Państwo tego typu ofertą i jesteście zainteresowani aby Wasze Gospodarstwo agroturystyczne / bar / restauracja znalazło się w spisie Gospodarstw agroturystycznych, które można odwiedzić na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego prosimy o przesłanie do nas wiadomości z danymi gospodarstwa pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  Spis Gospodarstw agroturystycznych / jadłodajni zostanie opublikowany na stronie Brodnickiego Parku Krajobrazowego w stosownej zakładce pod adresem https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk i będzie na bieżąco aktualizowana.

   
 • PTASIO w Brodnickim Parku Krajobrazowym 🦅🦆🦉

  10.07.2023

  Mikroplener malarski i piękne prace uczniów z Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie.

   
 • IX Festiwal Chleba Ziemi Lubawskiej w Łąkorzu 🍞🥖

  10.07.2023

   
 • Podsumowanie tegorocznej edycji ESKAPADA

  09.06.2023
  W sobotę 3 czerwca 2023 roku, na zamku w Radzyniu Chełmińskim miały miejsce Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego połączone z podsumowaniem tegorocznej edycji ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem.
  W zamkowe mury zjechali przewodnicy z kół i oddziałów województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawiciele samorządów terytorialnych, różnych instytucji kulturalnych i muzeów. Rozdane zostały nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla wyróżniających się przewodników oraz podziękowania za organizację wydarzeń w ramach ESKAPADY. 
   

Warto zobaczyć

 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz

   

   
 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.