Wydarzenia

 • Regionalne Zakończenie Sezonu Turystycznego 2022

  01.12.2022
  W dniu 29 listopada 2022 r. w Brzeskim Centrum Kultury i Historii "Wahadło" w Brześciu Kujawskim odbyło się Regionalne Zakończenie Sezonu Turystycznego 2022. Rokrocznie, podczas uroczystości, nagradzane są osoby i instytucje działające na rzecz rozwoju krajoznawstwa i gospodarki turystycznej w naszym regionie.
  🍀W tym roku Brodnicki Park Krajobrazowy otrzymał Wyróżnienie w kategorii 6: Wyróżnienie Specjalne – przyznane za promocję turystyczną województwa wśród mieszkańców Ukrainy przebywających w województwie kujawsko-pomorskim, poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń, na wniosek Członków Kapituły Konkursu. Pracownicy Parku przez cały czas byli wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, oprócz zapewnienia podstawowej opieki, organizowali dla nich: cykl warsztatów edukacyjnych nt. przyrody Brodnickiego Parku Krajobrazowego i atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego, wycieczki tematyczne, pikniki, spotkania związane z wymianą doświadczeń kulinarnych.
   
 • KONKURS NA EKO-OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ❄☃

  23.11.2022

   
 • I ETAP SZKOLNEGO KONKURSU PPKP

  23.11.2022

   
 • BRODNICKI PARK KRAJOBRAZOWY Z LOTU PTAKA 🦅

  04.11.2022

  Brodnicki Park Krajobrazowy z lotu ptaka. Okolice Rezerwatu Bachotek. 

  Foto Filip Babalski

   
 • XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"🌳🌲

  24.10.2022
  Rusza XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.🌳🌲
  Parki krajobrazowe województwa Kujawsko – Pomorskiego serdecznie zapraszają do udziału w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Ptaki parków krajobrazowych”🦅🕊
  W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV - VIII szkoły podstawowej z gmin leżących na terenie:
  🍁Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
  🍁Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego,
  🍁Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego,
  🍁Krajeńskiego Parku Krajobrazowego,
  🍁Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia,
  🍁Tucholskiego Parku Krajobrazowego,
  🍁Wdeckiego Parku Krajobrazowego,
  🍁Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
  Konkurs ma na celu m.in. zdobycie i poszerzenie wiedzy dotyczącej Parków Krajobrazowych Polski, powiększenie zakresu wiadomości z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, rozbudzenie i pogłębienie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody.
  Zapraszamy chętnych nauczycieli do przesyłania zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2022 roku. 🤗
  Attachments:
  Download this file (KWRegulaminu konkursu PPKP XXII edycja_2022_2023.pdf)Regulamin226 kB
  Download this file (Zgłoszenie udziału szkół do XXII edycji konkursu PPKP.pdf)Zgłoszenie do konkursu217 kB
   

Warto zobaczyć

 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.

   
 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz