Wydarzenia

 • Narodowe kleszczobranie

  17.05.2024

  Naukowcy sprawdzają czy do naszego kraju faktycznie dotarły duże, egzotyczne kleszcze Hyalomma. W poszukiwania mogą się zaangażować wszyscy zainteresowani w ramach akcji "narodowe kleszczobranie".

  https://www.pap.pl/aktualnosci/naukowcy-apeluja-wlaczcie-sie-w-poszukiwania-afrykanskich-kleszczy

   
 • 10 edycja ESKAPADY

  29.04.2024
  Dzisiaj, z okazji 10 edycji ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem gościliśmy w Brodnicki Park Krajobrazowy super grupę osób pełnych pasji, głodnych wrażeń i ciekawych świata naszej przyrody. A, że to 10 edycja, to i okazja do pokonania 10 kilometrowej trasy wokół Jeziora Strażym. Po drodze mogliśmy podziwiać bielika w całej okazałości, błotniaki stawowe, czy łabędzie siedzące na gniazdach. Spacer umilały nam śpiewy ptaków i rechotanie żab
  Już teraz zapraszamy Was na kolejną edycję ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem.
  Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób i ludzie uczą się
  Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób
   
 • Konkurs fotograficzny z okazji 10-lecia ESKAPADY

  25.04.2024
  Konkurs fotograficzny z okazji 10-lecia ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem
  KONKURS FOTOGRAFICZNY GWIAZDY 10-LECIA
  Zgodnie z eskapadową tradycją, przygotowaliśmy dla Was konkurs fotograficzny.
  W tym roku świętujemy 10. Urodziny ESKAPADY. Nie byłoby tej imprezy, gdyby nie WY – tysiące ESKAPADOWICZEK i ESKAPADOWICZÓW, gotowych, wiosną każdego roku, odkrywać skarby regionu. Razem tworzymy społeczność ESKAPADY. Nie ważne, czy jesteście z nami od 10 lat, czy dopiero dołączacie – jesteście naszymi gwiazdami !
  Dlatego chcemy zobaczyć Was w akcji, jak bawicie się na jubileuszowej – 10. edycji ESKAPADY.  Pokażcie nam!
  Jak wziąć udział w konkursie?
  Po pierwsze: zarejestruj się na wydarzenie i weź udział w ESKAPADADZIE 27-28 kwietnia 2024.
  Po drugie: zrób zdjęcie sobie lub ekipie, z którą jesteś na ESKAPADZIE – pokaż, jak świętujesz 10. urodziny wydarzenia.
  Po trzecie: konkursową fotkę umieść w komentarzu POD TYM POSTEM i oznacz swój wpis #eskapada2024konkurs.
  Masz czas do 30 kwietnia.
  Najciekawsze zdjęcia oczywiście nagrodzimy. Wszystkie chwyty dozwolone – wolno się przebierać, stawać na głowie i robić głupie miny! 
  Pssst, jury docenia kreatywność… 
  Nie możemy się już doczekać, żeby zobaczyć, czym nas zaskoczycie.
  Regulamin konkursu dostępny na stronie: https://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/pages/konkurs
  REJESTRACJA na wydarzenie 👉 www.eskapada-z-przewodnikiem.pl
   
 • Zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich "Razem możemy więcej" w Sumówku

  24.04.2024
  Dziś gościliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich "Razem możemy więcej" w Sumówku. Podczas prezentacji uczestnicy zostali przeniesieni w fascynujący świat ptaków. To była prawdziwa podróż po tajemniczym świecie skrzydlatych stworzeń. Przedstawiona była charakterystyka tych mały ptaków jak i dużych drapieżników. Dzieci ozdobiły gniazdka dla ptaków, malowały motywy przyrodnicze na drewnianych krążkach oraz wykonały sylwetki Bociana białego. Dziękujemy za zaproszenie.
   
 • Dzień Ziemi

  22.04.2024
  Dzień Ziemi
  Dziś obchodzimy Dzień Ziemi – to najlepszy czas, aby podziękować naszej planecie za wszystko, co nam daje i zastanowić się nad tym, jak możemy lepiej ją chronić.
  Ziemia zapewnia nam powietrze, wodę, żywność i schronienie. Dlatego też dbajmy o nasz dom.
  Pamiętajmy, że nasze małe codzienne czyny mogą mieć wielki wpływ. Może to być segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody, czy choćby sadzenie drzew. Każdy z tych gestów przyczynia się do ochrony naszej planety.
  Zastanówmy się dziś, co możemy zrobić, aby polepszyć stan naszej planety. Ten dzień niech nie będzie tylko dniem refleksji, ale także dniem działania. Pokażmy, że troska o naszą planetę nie jest tylko trendem, ale naszym wspólnym obowiązkiem.
  Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo pestkowe i przyroda
  Może być zdjęciem przedstawiającym silos
   

Warto zobaczyć

 • Nordic Walking

  02.12.2013

  Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.

   
 • Pomniki przyrody

  02.12.2013

  Przy Brodnickim Parku Krajobrazowym działa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie”, które zrealizowało projekt pod tytułem „Ochrona dziedzictwa przyrodniczego poprzez zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody na terenie LGR Drwęca”

   

  W ramach operacji realizowane były następujące zadania:

  I. Cięcia pielęgnacyjne drzew i wykonanie wiązań elastycznych w koronach drzew

  Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez wykonanie niezbędnych:

  - cięć pielęgnacyjnych (zakres cięć nastawiony na maksymalne zachowanie pierwotnego charakteru korony – głównie cięcia odciążające zagrożone złamaniem konary, usunięcie niebezpiecznego posuszu)

  - wiązań elastycznych systemów Cobra/Boa w koronach drzew zabezpieczających niebezpieczne rozwidlenia  typu V przed rozłamaniem (wiązania bezinwazyjne). 

  II. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo oraz tablicami przyrodniczo-informacyjnymi. Oznakowanie pomników przyrody tabliczkami określonymi ustawowo wraz z informacjami o gatunku drzewa (nazwa polska i łacińska) i parametrach drzewa (wysokość, obwód w pierśnicy) oraz oznakowanie ścieżek/dróg dostępu do pomników przyrody z dróg publicznych, dróg rowerowych – ustawienie tablic informacyjnych zawierających dane o odległości, sposobie dostępu i rodzaju obiektu pomnikowego oraz znakowanie farbą trasy dojścia. 

  III. Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody

  Wykonanie dokumentacji fotograficznej pomników przyrody- stan przed wykonaniem prac, w trakcie ich realizacji i po wykonaniu prac (w formie elektronicznej i w formie zdjęciowej 13x18cm).

  IV. Zabezpieczenie pomników przyrody poprzez ogrodzenie drzew.

  Zabezpieczenie terenu poprzez ogrodzenie drzew pomnikowych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających pod obrysem korony- wykonanie ogrodzenia drzew z materiałów naturalnych wkomponowanych w otaczający krajobraz