Wydarzenia

 • II EDYCJA KONKURSU „GOZ-PODARZ 2022″

  28.06.2022

  Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu „GOZpodarz 2022″, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego! Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

  Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

  W Polsce termin „GOZ” jest wciąż mało znany – jak wynika z badania opinii zrealizowanego przez SW Research – ponad połowa Polaków nie potrafi rozwinąć tego skrótu. Chociaż mamy problem z nazewnictwem, to z wdrażaniem zasad GOZ w praktyce jest zdecydowanie lepiej. Aż 72% badanych deklaruje, że segreguje wszystkie odpady, a przy tym znaczna większość ocenia, że robi to prawidłowo. Staramy się także naprawiać zużyte lub zniszczone rzeczy – taką postawę deklarują niemal dwie trzecie Polaków (65%). Najtrudniej jest z pierwszym etapem piramidy 3U, czyli „Unikaj” – nie do końca umiemy zapanować nad konsumpcjonizmem. Zaledwie jedna piąta Polaków deklaruje, że na zakupy zawsze udaje się z listą lub planem, a tylko co trzeci zanim pójdzie do sklepu sprawdza, co ma w lodówce. To niestety kończy się tak, że niemal 60% z nas obserwuje, że w domu marnuje się jedzenie.

  Aby przemodelować polską gospodarką w kierunku GOZ, należy podejmować działania na różnych poziomach – od świadomych decyzji konsumentów, po dobre praktyki w zakresie GOZ promowane przez władze publiczne, firmy i organizacje pozarządowe. W Polsce pojawia się coraz więcej projektów związanych z ideą GOZ – czas pokazać najlepsze praktyki i wyróżnić liderów.

  Do udziału w konkursie „GOZpodarz 2022″ zapraszamy pracodawców/przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego a także organizacje i inne podmioty tj. organizacje pracodawców, związki zawodowe, stowarzyszenia i fundacje.

  Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

  • „wdrożenie praktyk GOZ”
  • „popularyzacja praktyk GOZ”

  Termin nadsyłania wniosków upływa 16 września 2022 r.

   

   https://www.wlaczczystaenergie.pl/wp-content/uploads/2022/06/KONKURS-GOZPODARZ-2022_REGULAMIN_OSTAT.pdf
   
   
 • Dzieci z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Brodnicy

  27.05.2022

  Od dnia 13.05 codziennie w Brodnickim Parku Krajobrazowym gościmy na zajęciach edukacyjnych dzieci z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Brodnicy.