Wydarzenia

 • Konkurs "List do świata"

  27.05.2021

   

  „Gdyby te listy czytał świat
  To pewnie by się zmienił
  A mędrcy mądrzy że aż strach
  Milczeli zawstydzeni”

  Andrzej Sikorowski

  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

  Wielkimi krokami zbliża się DZIEŃ DZIECKA. To dzień w którym dorośli szczególnie wsłuchują się w potrzeby, troski i marzenia dzieci. Dlatego chcielibyśmy zachęcić DZIECI do udziału w konkursie i do napisania listu w którym  opiszą swoje troski i oczekiwania dotyczące przyszłości Ziemi i stanu środowiska. To dorośli podejmują decyzje dotyczące naszego otoczenia, niestety nie zawsze właściwe, o czym świadczy obecny stan naszej planety. Czasem to Wy drogie Dzieci wiecie i potraficie więcej zdziałać w zakresie ochrony przyrody. Napiszcie więc co chciałybyście przekazać światu, udzielcie dorosłym wskazówek jak powinni postępować, uzasadnijcie dlaczego ważny jest dla Was los planety na której mieszkamy. Wierzę, że Wasze listy poruszą przynajmniej niektóre sumienia dorosłych i wskażą kierunek właściwego postepowania względem środowiska. Pamiętajcie aby Wasze listy były czytelne. Najpiękniejsze listy będziemy publikować stąd prośba o ich podpisywanie tylko Waszym imieniem. Do listu dołączcie zgodę rodzica/opiekuna.

   
 • Eskapada - Poznaj region z przewodnikiem

  27.05.2021

  Zapraszamy do udziału w zabawie questingowej w czasie której uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić i odkryć tajemnice historii Osia. Wydarzenie realizowane jest w ramach akcji ESKAPADA - Poznaj swój region z przewodnikiem. Na wydarzenie obowiązują zapisy na stronie: 

  KLIKNIJ ABY SIĘ ZAPISAĆ

  Zapisz się na godzinę 10:00

  Zapisz się na godzinę 10:15

  Zapisz się na godzinę 10:30

  Zapisz się na godzinę 10:45

  Zapisz się na godzinę 11:00

  Zapisz się na godzinę 11:15

  Zapisz się na godzinę 11:30

  Obowiązuje limit miejsc - łącznie w zabawie może wziąć udział max 30 osób w max 5 ( może być mniejszy zespół) osobowych zespołach.

   
 • Operacja Czysta Rzeka 2021

  29.03.2021
  Operacja Czysta Rzeka 2021
  Projekt Operacja Czysta Rzeka polega na zbiórce odpadów przez Wolontariuszy z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych gmin i miast. Projekt w całości jest realizowany przez Wolontariuszy, którzy zawiązują sztaby i wspólnie prowadzą akcje sprzątania.
  Projekt „Operacja Czysta Rzeka” zwraca uwagę na wszechstronny problem zaśmiecania terenów szczególnie o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.
  Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy, ale także i społeczności lokalnych zamieszkujących okolice rzek.
  Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich na wszechobecny problem zaśmiecania rzek odpadami. Takie rozwiązania pozbycia się śmieci są chwilowe. Skutkiem jest zamierające życie rzek. Chcemy oczyścić rzeki i przywrócić ich koryta do stanu zbliżonego do naturalnego.
  Link do rejestracji na spływ kajakowy rzeką Wdą:
  https://system.operacjarzeka.pl/akcja/czysta-wda-splyw-kajakowy,48
  Liczba miejsc na spływ kajakowy rzeką Wdą ograniczona - 20 osób
   
  Link do rejestracji na spacer brzegiem rzeki Wdy:
  Liczba miejsc na spacer brzegiem rzeki Wdy ograniczona - 20 osób
  Uwaga: Na koniec imprezy przewidziane jest ognisko, prowiant we własnym zakresie. Ubiór stosowny do panujących warunków pogodowych.
   
 • Zarządzenie nr 2/2020

  03.06.2020

  Zarządzenie nr  2/2020
  Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu z dnia 3 czerwca 2020 roku
  w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników 
  Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu

   
 • Bajka o leśnych skrzatach

  25.05.2020

  Bajka o leśnych skrzatach.

   

  Kawałek od nas, nie za daleko, tam gdzie drzewa rosną gęsto, ptaki śpiewają najpiękniejsze pieśni a mrówki pracują najpilniej żyły sobie dwa leśne skrzaty. To znaczy było ich znacznie więcej, bo który las nie ma swoich małych pomocników? Ale ta bajka dotyczy dwóch, konkretnych – Bożenki i Benia. Są przyjaciółmi od zawsze, odkąd wyszli ze skorupki orzeszka który zgubił szpak. Ich mamy bujały w nich maluchy do snu, razem z trelami ptaków usypiały pięknymi piosenkami. Benio z Bożenką byli nierozłączni. Razem gonili się z jaszczurkami, razem zbierali leśne maliny, a nawet wspinali się na drzewa. Robili szałasy z igieł sosny, w liściach przenosili krople wody. Czasami nawet, z racji że są od mrówek więksi, pomagali im w budowie mrowiska.

   

Warto zobaczyć

 • Drewniane chaty

  19.08.2013

  Na terenie WPK zachowała się spora ilość drewnianych domów, charakterystycznych dla Borów Tucholskich. Przeważnie o konstrukcji zrębowej z XIX i początku XX wieku.

   
 • Dworek w Gródku

  19.08.2013

  Pierwsza wzmianka o grodzie zwanym Grodesno pochodzi z 1238 roku. Na wzgórzu przy zakolu Wdy w czasach panowania Krzyżaków, powstał niewielki zamek strzegący przepraw przez rzekę.

   
 • Błędno

  19.08.2013

  Błędno jest malowniczą osadą leśną położoną pośród licznych bogato rozwiniętych meandrów Wdy. Wokół osady rozciągają się rozległe lasy, które w czasach II Wojny Światowej stały się ostoją ruchu partyzanckiego.

   
 • Kamień Napoleoński

  19.08.2013

  Las przy szosie Wery – Spławie kryje tajemniczy i zagadkowy głaz. Ukryty jest on tuż przy powierzchni gruntu w odległości około 150 m na lewo od pierwszej linii energetycznej na polance porośniętej dwoma okazałymi dębami.

   
 • Wda

  19.08.2013

  Rzeka Wda zwana „Czarną Wodą” stanowi oś hydrograficzną Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Obok Brdy jest największą i najpiękniejszą rzeką Borów Tucholskich. Malowniczo wije się rozcinając sandr na głębokość 20 i więcej metrów.