Wydarzenia

Wydarzenia ma HomePage WPK

 • Nabór na dwudniowe zajęcia przyrodnicze

  04.03.2024

  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z uwagi na duże zainteresowanie zajęciami dwudniowymi we Wdeckim Parku Krajobrazowym ogłaszamy nabór na dwudniowe zajęcia przyrodnicze. Nabór odbywać będzie się na podstawie przesłanych prac konkursowych wraz ze zgłoszeniem.

  Zadanie konkursowe polega na nakręceniu krótkiego filmu/ spotu edukacyjnego w którym przekonacie jury konkursowe że to właśnie Wy powinniście wziąć udział w dwudniowych zajęciach edukacyjnych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

  Jeżeli przyroda jest dla Was ważna i chętnie podejmujecie działania na rzecz jej ochrony to ten konkurs jest właśnie dla Was.

  Więcej informacji w sekcji Konkursy ekologiczne

   
 • Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym - 16.03.2024 r.

  28.02.2024

  Program tegorocznych warsztatów stacjonarno-terenowych „Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym” będzie obejmował w części stacjonarnej prelekcję na temat "Sowy krajobrazu rolniczego" połączoną z rozpoznawaniem ich głosów, którą poprowadzi dla Nas Edwin Siwek ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. W programie przewidziane jest również wyjście w teren na nocne nasłuchiwanie sów, które zakończone zostanie wspólnym ogniskiem (prowiant - kiełbaski, chleb i itp. we własnym zakresie). Wyjście w teren uzależnione będzie od panujących warunków pogodowych (prosimy o stosowny ubiór), mile widziane latarki.

  Na warsztaty stacjonarno-terenowe obowiązują zapisy, ze względu na charakter imprezy liczba miejsc ograniczona - 70 osób. Zapisy poprzez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia pod numerem:
  tel. 693-481-099

  Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia zamieszczonym poniżej:

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Noc sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym - regulamin wydarzenia.pdf184 kB
   
 • Konkurs plastyczny "Tajemnice sów"

  28.02.2024

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Tajemnice sów". Regulamin konkursu oraz metryczka dostępne poniżej:

   
 • Tam i z powrotem. Fascynująca wędrówka Gotów z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

  02.01.2024

  Tam i z powrotem. Fascynująca wędrówka Gotów z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

  Zapraszamy na kolejne spotkanie z archeologią Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
  Tym razem, będzie okazja do poznania historii fascynującej wędrówki Gotów, którzy w pierwszym tysiącleciu naszej ery przemierzyli ogromną część Europy a ślady tej wędrówki można do dziś spotkać w leśnych ostępach Wdeckiego Parku Krajobrazowego!

   
 • Rozstrzygnięcie VII edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Perły Polskiej Przyrody

  31.10.2023

  nagroda Perły Polskiej Przyrody Grand Prix 2023

  W dniu 29 października nastąpiło rozstrzygnięcie VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Perły Polskiej Przyrody 2023. Tegoroczna edycja zgromadziła 252 fotografów dzikiej przyrody, którzy w 6 kategoriach konkursowych nadesłali łącznie 2044 prace.

  Zwycięskie prace z tegorocznej edycji, jak również z poprzednich można zobaczyć na profilu społecznościowym Facebook poświęconemu konkursowi fotograficznemu www.facebook.com/PerlyPolskiejPrzyrody
  oraz na Instagramie www.instagram.com/perly_polskiej_przyrody

  Z listą laureatów można zapoznać się poniżej:

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Perły Polskiej Przyrody 2023 - rozstrzygnięcie.pdf106 kB
   

Warto zobaczyć

 • Dworek w Gródku

  19.08.2013

  Dworek w Gródku

  Pierwsza wzmianka o grodzie zwanym Grodesno pochodzi z 1238 roku. Na wzgórzu przy zakolu Wdy w czasach panowania Krzyżaków, powstał niewielki zamek strzegący przepraw przez rzekę.

   
 • Diabelski Kamień

  19.08.2013

  głaz narzutowy Diabelski Kamień

  Przy południowej granicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego w odległości 0,5 km od stacji kolejowej w Leosi znajduje się największy na Pomorzu głaz narzutowy zwany „Kamieniem Świętego Wojciecha”. Według legendy Święty Wojciech na tym kamieniu wygłaszał kazania podczas swojej wędrówki do Prus.

   
 • Wda

  19.08.2013

  Rzeka Wda zwana Czarną Wodą

  Rzeka Wda zwana „Czarną Wodą” stanowi oś hydrograficzną Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Obok Brdy jest największą i najpiękniejszą rzeką Borów Tucholskich. Malowniczo wije się rozcinając sandr na głębokość 20 i więcej metrów.

   
 • Porosty

  19.08.2013

  Porosty - trwała symbioza glonów i grzybów

  Porosty - organizmy te stanowiące trwałą symbiozę glonów i grzybów są naturalnym bioindykatorem, czyli wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza (SO2).

   
 • Bunkier

  19.08.2013

  Bunkier pozostałości po umocnionych obozie oddziału partyzanckiego AK

  W pobliżu jeziora Trzebucz Mały, nieopodal leśniczówki Stara Huta, znajdują się pozostałości po byłym umocnionych obozie oddziału partyzanckiego AK - „Świerki”.

   
 • Zgorzały Most

  19.08.2013

  osadza Zgorzały Most

  Osada o osobliwej nazwie Zgorzały Most powstała przed 1772 rokiem. Należała do folwarku w Wierzchach stanowiącego własność królewską.