To był wspaniały dzień dla gravelowej społeczności. Po raz drugi teren siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w osadzie leśnej Ruda stał się rowerowym miasteczkiem, którego serce biło w rytmie gravel. W sobotę 6 kwietnia 2024 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy współorganizował drugą edycję „GLPK Gravel”. W siedzibie Parku zlokalizowana została cała baza imprezy wraz z obsługą i infrastrukturą - start-meta, parking, zaplecze techniczne, toalety, myjki rowerowe i strefa finiszera. W dobrym duchu rywalizacji, 100 uczestników miało okazję zmierzyć się z wymagającą 68-kilometrową trasą z przewyższeniami sięgającymi 800 metrów, prowadzącą leśnymi duktami, szutrami i fragmentarycznie asfaltami przez przepiękne obszary Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Urozmaicona rzeźba terenu Parku gwarantowała znakomite warunki i wrażenia z jazdy. Właśnie dla takich tras z dużym zróżnicowaniem terenu, nawierzchni i wysokości względnych stworzone zostały rowery typu gravel, które łączą w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych.

Uczestnicy nie kryli zachwytu nad walorami turystycznymi oraz przyrodniczo-krajobrazowymi GLPK. Zainteresowanie wydarzeniem przeszło oczekiwania – 100 miejsc startowych wyczerpało się w ciągu niespełna doby od ogłoszenia zapisów! Wśród zarejestrowanych byli zawodnicy z różnych miejsc Polski m.in. Torunia, Olsztyna, Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska, Grudziądza, Włocławka, Gniezna, Inowrocławia oraz Strzelna, Brodnicy, Iławy, Aleksandrowa Kujawskiego, Lidzbarka, Kowalewa Pomorskiego, Działdowa. Na starcie stanęli m.in.: Radosław Gołębiewski - żywa legenda polskiego ultra ścigania się na rowerze oraz Bartosz Oleńko („Zielony F16”) i Patryk Wrona („Velobird”) – bardzo dobrze znani w środowisku rowerowym youtuberzy, miłośnicy długodystansowych wyścigów na rowerze, specjaliści od bikepakingu (wypraw rowerowych z podstawowym bagażem) oraz rowerów gravelowych. Dla trzech najszybszych w klasyfikacji kobiet i mężczyzn przewidziano nagrody w postaci kart podarunkowych zasponsorowanych przez „GOŁAŚ Bikes”. W kategorii męskiej rywalizację wygrał Radosław Gołębiewski (Toruń) z czasem  2 godz. 17 min, drugie miejsce zajął Gęsicki Remigiusz (Brodnica) - 2 godz. 18 min, a trzecie wywalczył Michał Danielak (Rożno-Parcele) z czasem 2 godz. 19 min. W kategorii kobiet najszybsza była Joanna Górzyńska (Toruń) z czasem 3 godz. 4 min, drugie miejsce zajęła Sylwia Budzyńska (Toruń) z czasem 3 godz. 19 min, a trzecia była Agnieszka Bieńkowska (Olsztyn), która pokonała trasę w czasie 3 godz. 25 min. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety i materiały promocyjne partnerów znajdujące się w pakietach startowych, a także pamiątkowe medale.

Podczas „GLPK Gravel” 2024 przy siedzibie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego nie brakowało atrakcji towarzyszących. W namiocie „Factor Bikes” zawodnicy mogli obejrzeć rowery, porozmawiać z ekspertami i przetestować sprzęt. Na stoisku studia „Biomechanika Kolarska Piotr Grzyb” można było również spotkać Piotra Grzyba – cenionego specjalistę, kompleksowo zajmującego się ustawianiem pozycji zawodników na rowerze oraz mechaniką kolarską. Apetyczną atrakcją tegorocznej edycji „GLPK Gravel” był punkt żywieniowy w Brzoziu z lokalnymi produktami, przygotowany na 40-tym kilometrze przez jednego z partnerów - Gminę Brzozie. Na finiszerów czekało zaplecze gastronomiczne z ciepłym posiłkiem regeneracyjnym i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez niezawodne „Koło Gospodyń Wiejskich Zaborowo”. Wydarzenie zakończyło się wspólnym piknikiem integracyjnym. Biorąc pod uwagę pozytywne opinie i wrażenia zawodników a także pytania o następną edycję, można stwierdzić, że impreza ponownie osiągnęła sukces, co motywuje do tego, aby „GLPK Gravel” na stałe wpisał się w kalendarz cyklicznych wydarzeń w Parku. Dziękujemy współorganizatorom, partnerom a przede wszystkim uczestnikom za fantastyczną atmosferę i wspaniały klimat.

Zapraszamy do obejrzenia skróconej galerii zdjęć oraz materiału wideo z wydarzenia. Więcej zdjęć oraz wideorelacje znajdą Państwa w naszych mediach społecznościowych – fanpage’u GLPK na Facebooku oraz profilu Facebook GLPK Gravel.

Tekst: Tomasz Górny – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Zdjęcia: Marcin Jadziński
Wideo: Krzysztof Pokrętowski – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy