Opis szlaku

Długość szlaku wynosi 7 km, ale jest to najbardziej uciążliwa rzeka do spływów kajakowych na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Pokonanie całej trasy od plaży w miejscowości Biała lub przy moście we wsi do ujścia do Brdy, przy niskim stanie wody może zająć nawet 8 godzin.

Pierwsze kilometry są łatwe i nie wymagają większego wysiłku. Rzeczka jest płytka, ale dość szeroka żeby ominąć ewentualne przeszkody w postaci przewróconych drzew.

Utrudnienia zaczynają się od zastawki przed stawami pstrągowymi w miejscowości Bielska Struga. Po przeniesieniu kajaków przez zastawkę trzeba nieustannie pokonywać piaszczyste lub żwirowe mielizny, a zwalone drzewa co kilka metrów zmuszają do przenoszenia kajaków. Rzeka, a właściwie potok płynie w jarze, koryto często usłane jest mniejszymi i większymi kamieniami tworzącymi niekiedy wartkie bystrza. Dokoła rozciąga się dziki krajobraz sprawiający wrażenie dzikiej puszczy i oddalenia od cywilizacji o setki kilometrów. Tylko drewniane kładki wskazują, że niedaleko znajduję się domy i gospodarstwa. Dopiero ok. 500 m przed ujściem docieramy do betonowego mostu na drodze z Gołąbka do Woziwody koło Zielonki. Tu można spływ zakończyć, choć trudno znaleźć wygodne miejsce przy brzegu do przybicia i wyciągnięcia kajaków. Jednak po dopłynięciu do Brdy, już niedaleko znajduje się binduga w Gołąbku.

Trasę zdecydowanie można polecić dla koneserów. Najlepiej użyć jednoosobowych kajaków polietylenowych. Istnieje możliwość przedłużenia szlaku rzeczka Zwierzynka w okolicach miejscowości Rzepiczna.

Współrzędne geograficzne